Ағылшын тілі кафедрасы 1996 жылы қыркүйекте І.Жансүгіров атындағыТалдықорған университетінің филология факультетінде ашылған.  Кафедра өткен он алты жылішінде  12 мәртеағылшынтілімамандарындайындапшығарды. Екіншішетелтіліретіндеқытай, кәріс, немісжәне түрік тілдеріоқытылады.

Кафедра 2012-2013 оқужылынанбастап  «Аудармаісі» мамандығыныңқосылуынабайланысты «Шетел тілдеріжәнеаудармаісікафедрасы» депаталады.

2014 жылдың қыркүйегінен бастап  аға оқытушы, магистр Туманбаев Р.К.  Кафедра меңгерушісінің міндетін атқарушы қызметіне тағайындалды.  Шетел тілдері және аударма ісі кафедрасы 29 адамнан тұрады, оның ішінде 2 профессор, 1 доцент, 15 аға оқытушы, 16 магистр, 3 оқытушы және 2 аға зертханашы бар.

Аталған мамандықтар барлық қажетті оқу-әдістемелік және мультимедиялық құралдармен қамтамасыз етілген. Студенттердің жеке өздік жұмыстары үшін ресурс-орталығы қызмет етеді.

Ағымдағы оқу жылында «Шет тілі: екі шетел тілі» және «Аударма ісі» мамандықтарында 188 білімгенр білім алуда.Олырдың 13 мемлекеттік грант иегерлері.

2013-2014 оқу жылында ішкі академиялық ұтқырлық бағдарламасы бойынша 2 білімгер, сыртқы академиялық ұтқырлық бойынша «Шет тілі: екі шетел тілі» және «Аударма ісі» мамандықтары бойынша 13 білімгер шетелдік ЖОО білім алды.

1) Қостанай мемлекеттік педагогикалық институты:ЖоламановаАкмарал – ШТҚ – 411, СексенбаеваӘлия – ШТҚ – 411;

2)  Варшава университеті (Польша): Бекова Рамита – ПД 411, Камалина Виктория – ИЯР 221, Хайрол Амандык – АІ 311, Болатбекова Арайлым – АІ 211;

3) Рига техническалық университеті (Латвия): Мансурова Талифа – ПД 311;

4) Ли педагогикалық университет (Қытай): Калдырбаева Асель – AI411, ЖакишеваЖадыра – ШТҚ 321, НуртолеуоваМаржан – ПД 321;

5) Жилин Университеті (Словакия Республикасы): Дауталинова Ляззат – ШТҚ 321, Стародубцева Анастасия – ПД 411;

6)  Малайя Университеті (Малайзия, Куала Лумпур): Нигматова Руфина – ИЯР 411;

7) StamfordInternationalUniversity(Тайланд): Нугиманова Айжан – ПД 311, БестибаеваАсель – ПД 311.

Болон үрдісі бағдарламасы шеңберінде Еуропа университеттерімен серіктестік аясында екі мамандықтың білімгерлері үшін  Жилин Университетінен  Ph.D. доктор, профессор Сюзанна Броссингер оқытылатын тіл әдебиетінен лекция және семинар сағаттарын жүргізді.

Осы жылы университет аясында  Оңтүстік Кореяныі Сэнджонг институтының филиалы қызмет етіп келеді. Оқытушы –волонтер  Ан Ын Ми корей тілін оқуға ынталы білімгерлерге дәріс береді.

Кафедра білімгерлері  факультет, университет  мәдениөмірінебелсенеараласады, ғылымиконференцияларғақатысып, басылымғамақалаларынұсынады.